14 Mayıs 2013 Salı

BURASI KADIKÖY BURADAN ÇIKIŞ YOKTürkiye’de ölmeden önce yapılacak 100 şey diye bir kitap var ama içinde Fenerbahçe-Galatasaray derbisini seyredin yok.O halde bu kitap ne yazık ki eksik...En azından derbinin havasını solumuşlar için.

21. yy daki bütün maçların havasını solumuş birisi olarak çok rahatlıkla diyebilirim ki en son maçtaki  galibiyetin değerliliği benim açımdan önemlidir,maçın yansıması açısından önemlidir.Avrupa’da tarihinde ilk kez yarı final oynadığımız bir senede yansıtılan havanın sınır içindeki başarıyla algılanır hale getirilmesi ne yazık ki kendi taraftarımızı da etkilemiş ve bu maçta Galatasaray’ı yenmeliyize endekslenmiş hale gelinmişti.Ne kadar yanlış olsa da bu maçın kaybedilmesi halinde tepki verebilecek bir sevdanın içindeyiz,bazen rasyonellikten uzaklaşıyoruz.Bu istek ve arzu iyidir,kötüdür diye tartışmak yersiz bunu yaşıyoruz çünkü.

Portekiz’de olanlardandık..Portekiz’de finalin kaçması ile şoka giren taraftarı gözlemleme fırsatı bulduk ve takımın veda anında soyunma odasına direk gitmesine tanık olduk.Ne kadar acı değil mi?Yarı final bitmiş ,teşekkür alkışı eksik kalmış.

Benzerinin bu maçta Kadıköy’de yaşanacağını öngörmenin zor olmaması sebebi ile “olmazsa olmaz” tek sonuç haline gelen Fenerbahçe galibiyetinin yarattığı sinerjinin geçen seneki final maçındaki havanın bile önüne geçtiğini görmek aslında bu yüzden üzücü idi.

Maçın sonunda ortaya çıkan gürültünün  bu “olmazsa olmaz”la paralel olmasını bu açıdan değerlendirmek gerek..Sonuç iyi olduğu için yaşanılan hava ile aslında bunu da tartışmak gerek.
Galatasaray'lıların mağlup oldukları ve çok kötü oynadıkları bir maç sonrası orta sahada zıplamaları da Fenerbahçe'ye karşı kazanamamanın pskikolojik göstergesi başka bir değişle Fenerbahçe'nin psikolojik üstünlüğüdür.


Elbette bir seri var ve bu seri unutulmayacak ,serinin bittiği günden sonra da bir daha yaşanmayacak bir 21. Yy başlangıcı.Bu seri birgün sona erdiğinde bir daha ne Galatasaray Fenerbahçe’yi Kadıköy’de bu kadar uzun süre yenmemezlik yapmayacak,ne de Fenerbahçe deplasmanda bu kadar sene hasret çekecek.

Bu seri ne zaman bitecek..

Pazar günü gördük ki,son üç maçta Kadıköy’de yenilmiyoruz,biz bu psikolojiyi atlattık havası yanlışmış..

O halde yarının ne zaman olacağınız bilmek zor..

Ama Pazar günü maç kaybedilse idi,bu sene Avrupa’da bize yaşattığınız olağanüstü heyecan için teşekkür ederiz alkışını vurmayacak olan taraftar,günün birinde bu seri sonlandığında bize yaşattığınız unutulmaz 21.yy derbi serisine teşekkür ederiz alkışını yapmalı..Artık Portekiz’de teptiği bu olgunluğu dile getirmeli ve sonucun dışında da bazı teşekkürleri olmasının gerektiğinin farkına varmalı..

Tabi bir de başlıkla paralel birşeyler de yazalım bitirmeden..

Kadıköy’de derbiler üç ihtimalle bitmez gerçeği sürece bir sene daha ekledi..

Kiminin rüyası,kiminin ise kabusu bu serinin yakın zamanda sonlanmayacak olmasıdır.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder